Sairaalat

Lastenkirurgiset yksiköt yliopistollisissa sairaaloissa

Uusi lastensairaala, HUS, Helsinki

Yhdyshenkilöt:

Ylilääkäri Antti Koivusalo, e-mail: antti.koivusalo@hus.fi
Professori Mikko Pakarinen, e-mail: mikko.pakarinen@hus.fi
Sihteeri Hanna Matikainen, e-mail: hanna.matikainen@hus.fi

 

Lasten ja nuorten kirurgia, TYKS, Turku

Yhdyshenkilöt:

Ylilääkäri Olli Pajulo, e-mail: olli.pajulo@tyks.fi

Sihteeri Riitta Blomqvist, riitta.blomqvist@tyks.fi

 

Lastenkirurgian yksikkö, TAYS, Tampere

Yhdyshenkilö: ylilääkäri Tuija Lahdes-Vasama
e-mail: etunimi.sukunimi@pshp.fi
https://www.tays.fi/fi-FI/Palvelut/Lastenkirurgia

 

Lasten ja nuorten operatiivinen osasto 2206, KYS, 70211 Kuopio

Yhdyshenkilö: Kari Vanamo
e-mail: kari.vanamo@kuh.fi

 

Lasten ja nuorten tulosyksikkö, lastenkirurgia, OYS, Oulu

Yhdyshenkilö: Ylilääkäri Willy Serlo
e-mail: willy.serlo@ppshp.fi