Yliopistosairaalat

Lastenkirurgiset yksiköt yliopistollisissa sairaaloissa

 

Uusi lastensairaala, HUS, Helsinki

Yhdyshenkilöt:

Ylilääkäri Antti Koivusalo, e-mail: antti.koivusalo@hus.fi

Professori Mikko Pakarinen, e-mail: mikko.pakarinen@hus.fi

Sihteeri Hanna Matikainen, e-mail: hanna.matikainen@hus.fi

 

Lasten ja nuorten kirurgia, TYKS, Turku

Yhdyshenkilöt:

Ylilääkäri Olli Pajulo, e-mail: olli.pajulo@tyks.fi

Sihteeri Riitta Blomqvist, riitta.blomqvist@tyks.fi

https://www.vsshp.fi/fi/toimipaikat/tyks/to8/to8d/Sivut/default.aspx

https://www.vsshp.fi/fi/toimipaikat/tyks/osastot-ja-poliklinikat/Sivut/lastenkirurgian-poliklinikka.aspx

 

Lastenkirurgian yksikkö, TAYS, Tampere

Yhdyshenkilö: Ylilääkäri Tuija Lahdes-Vasama, e-mail: Tuija.Lahdes-Vasama@pshp.fi

https://www.tays.fi/fi-FI/Palvelut/Lastenkirurgia

 

Lasten ja nuorten operatiivinen osasto 2206, KYS, 70211 Kuopio

Ylilääkäri: Yrjänä Nietosvaara, e-mail: yrjana.nietosvaara@kuh.fi

Yhdyshenkilö: Marja Heikkinen, e-mail: marja.heikkinen@kuh.fi

 

Lasten ja nuorten tulosyksikkö, lastenkirurgia, OYS, Oulu

Yhdyshenkilö: Ylilääkäri, professori Juha-Jaakko Sinikumpu, e-mail: juha-jaakko.sinikumpu@ppshp.fi